Vyplatí se instalace tepelného čerpadla? Jaká bude návratnost?

Mnoho zájemců o tepelná čerpadla se dotazuje, zda se jim nemalá investice do kvalitního tepelného čerpadla vyplatí. Odpověď sice není jednoznačná, ale zase ne až tak složitá.

Pokud dům nyní vytápíte tuhými palivy, provoz tepelného čerpadla bude vycházet na podobné peníze, jakoby by jste kupovali uhlí nebo dřevo. Výhodou je, že u tepelného čerpadla nemusíte nic skladovat, nic přikládat, nestaráte se o popel a nepotřebujete komín. Pokud byl stávající kotel nevyhovující, můžete požádat o dotaci.

Svůj dům vytápíte elektrokotlem? Zde je odpověď ohledně návratnosti nejjednodušší. Tepelné čerpadlo bude mít reálně třikrát až čtyřikrát levnější provoz než elektrické vytápění. Pokud platíte za provoz elektrokotle 100 tis Kč, s tepelným čerpadlem by to mělo být 25 až 35 tis Kč podle druhu topení (podlahovka, radiátory...). Opět je možné získání dotace, která návratnost ještě urychlí.

Nejsložitější odpověď je u plynového kotle a jeho náhrady tepelným čerpadlem. Spotřebu v kWh sníží tepelné čerpadlo na třetinu, ale to ještě neznamená, že celkově ušetříte. Vše záleží na ceně za kWh v plynu a v elektřině a to je aktuálně u každé domácnosti individuální. Máte-li roční spotřebu plynového kotle 30000 kWh, předpoklad je, že spotřeba tepelného čerpadla bude cca 10000 kWh a méně. Předpokládánou spotřebu si vynásobte cenou za kWh, aby jste získali částku za roční provoz . Většina námi nabízených tepelných čerpadel, narozdíl od plynových kotlů, nepotřebuje roční prohlídky, což návratnost investice urychlí.

Uvedené informace vnímejte pouze jako indikativní a všeobecné a nezahrnující všechny možné proměnné, které mohou do návratnosti vstoupit a buď ji ještě urychlit nebo naopak prodloužit.

Zobrazit všechny aktuální nabídky

Tepelná čerpadla NIBE
Tepelná čerpadla NIBE
NIBE - značka kvality
Tepelná čerpadla NIBE
Partner našeho webu
Partner webu - TRX Baterie
Najdete nás na Facebooku